کسب و کار عاشقانه!

[jwp-video n=”1″]

خیلی از ما میخوایم کسب و کار خودمون رو شروع کنیم. فضای عمومی پر شده از گزارش هایی در مورد کسب و کارهای جدید اما اخباری که در مورد کارآفرینی وجود داره شدیدا به سمت و سوی خاصی گرایش پیدا کرده
.
.
به سمت کسایی که کسب و کارهای نوین رو راه اندازی میکنن، پیشگامانی که با خلق محصولات جدید و اورجینال، عموما با کمک تکنولوژی های نوین محدودیت های دنیای تجارت رو کنار میزنن.
.
.
این کارآفرینان مدرن ممکنه به عنوان مثال اپلیکیشنی برای اندازه گیری و کنترل رطوبت کمد لباس ارائه کرده باشن یا ممکنه سنسور کوچکی طراحی کرده باشن که گرسنگی در حیوانات خانگی رو تشخیص میده یا شاید یه شبکه اجتماعی برای کسانی که قصد دارن به ایتالیا سفر کنن طراحی کرده باشن.
.
.
تاکیدی که بر نوآوری وجود داره میتونه باعث بشه حس کنیم مهمترین و مناسب ترین راه برای کارآفرین شدن فقط و فقط خلق محصولاتیه که با استفاده از تکنولوژی های کاملا جدید ساخته شدن. بنابراین ممکنه همینطور که به آیندمون به عنوان یه کارآفرین فکر میکنیم از خودمون با ترسی فزاینده بپرسیم چه ایده های بکری باقی مونده که بتونیم برای پیشرفت کارمون ازش استفاده کنیم.
.
.
در این حالت پراسترس، جوابی که بهش میرسیم ممکنه نشدنی، تکراری یا ساده لوحانه باشه. اما راه دیگه ای هم وجود داره. بیشتر فعالیت های اقتصادی به کارهایی مربوط میشه که همیشه انجام میشدن یا مدت زیادیه که انجام میشن مثلا
.
.
.
تولید روزانه نون
.
.
تولید پیراهن و شلوار
.
.
آموزش زبان
.
.
فراهم کردن جای خواب برای مسافران
.
.
نگهداری از حیوانات
.
.
دندانپزشکی
.
.
به عبارت دیگه، بیشتر کسب و کارها به حوزه هایی مربوط میشن که اقتصاددانان بهش میگن تکامل یافته
.
.
بخش هایی که ورود به اون و رسیدن به درآمد خوب در اون کار سختیه
.
.
اما به این معنی نیست که این بخش ها رو نباید در نظر گرفت دقیقا برعکسه، فرصت های بسیار زیاد و سودمندی در این حوزه ها درست جلوی چشم ما وجود داره یک نمونش اینه
.
.
.
شاید بشه گفت این یه نکته شگفت انگیز در بحث اقتصاده: در اکثریت کسب و کارها کاری که انجام میشه از روی علاقه نیست
.
.
.
دو نوع کسب و کار با دو فرق اساسی وجود داره:
.
.
کسب و کارهای عملگرایانه و کسب و کارهای عاشقانه!
.
.
کسب و کارهای عملگرایانه همه جا هستن اون ها هستن که معنی کسب و کار رو در ذهن ما تعریف میکنن.
.
.
اون ها میدونن چطور کالا یا خدمات خودشون رو در سطح خوبی ارائه بدن اما در عین حال رویکردی عملگرایانه و غیر آرمان گرایانه به موضوع دارن.
.
.
نیروی قدرتمندی وجود نداره که اون ها رو به سمت این کسب و کار خاص بکشونه.
.
خیلی راحت ممکنه کار دیگه ای رو انجام بدن. موضوع کار در دراز مدت براشون اهمیتی نداره. این کسب و کار خاص فقط یه وسیله است که اون ها رو به اهداف مالیشون میرسونه.
.
.
یه چشمشون همیشه به بحث فروشه.
.
.
اگه صاحبین این مشاغل مجبور نبودن کار کنن قطعا این کسب و کار تعطیل میشد. این کسب و کارهای عملگرایانه ممکنه برای یه مدت طولانی شرایط خوب یا حتی خیلی عالی داشته باشن اما انگیزه هاشون خیلی راحت قابل تشخیصه با یه نگاه آگاهانه در بدو ورود میشه در چند دقیقه مشکل رو فهمید:
.
.
این کار با عشق و علاقه انجام نمیشه ….کسب و کارهای عملگرایانه اقتصاد رو کنترل میکنن
.
.
میشه گفت بیشتر از ۸۵ درصد کسب و کارها در این گروه قرار میگیرن اما بخش هایی از اقتصاد وجود داره که شدیدا هم در اقلیته، جایی که در اون کارها به نحو دیگه ای انجام میشه!
.
.
کسب و کارهای عاشقانه هم تولیدات متنوعی دارن اما قواعد زیرساختی وجود داره که اون ها رو شکل میده.
.
.
.
.
در اینجا عشق به معنی داشتن تعهدی کامل برای ارائه کالا یا خدمات با کیفیت عالیه. گرایشی وجود داره که میگه تقریبا تمام سود به دست اومده
دوباره باید برای تضمین کیفیت، سرمایه گذاری بشه.
.
.
تمرکز بر اهداف بلند مدته چون برای صاحبین این مشاغل این کسب و کار معنی زندگیه.
.
.
هیچ تمایلی برای فروش شرکت در حال حاضر و یا در آینده وجود نداره. بهترین حالت ممکنه اینه که این کسب و کار رو به کسی بدین که دوستش دارین مثلا فرزندتون!
.
.
.
عشق به این معنیه که حتی حاضرین این کار رو مجانی انجام بدین!
.
.
این کار رو نمیکنین چون باید زندگی کنین یا باید به کارمنداتون حقوق بدین یا اینکه میخواین از نظر مالی کارتون رو برای یه مدت طولانی داشته باشین
کالا یا خدماتی که ارائه میدین چیزیه که دوسش دارین و بیش از حد هم دوسش دارین.
.
.
.

کسب و کارهای عاشقانه اون هایی هستن که صاحبینشون مثلا برای پیدا کردن بهترین نوع آرد کل دنیا رو گشتن و هر روز با اشتیاق از خواب بیدار میشن تا کیفیت تک تک نون ها رو بررسی کنن

.

یا مثلا اون کارخونه هواپیما سازی که کارکنانش هر هواپیمایی که میسازن رو مثل یکی از بستگانشون میدونن که همیشه باید مراقبش بود، یا اون فروشگاه لوازم التحریری که در اون دفاتر و کاغذها اشیاء با ارزش و زیبا هستن!

.

نه ابزار کار یا مثلا اون آژانس مسافرتی که دست از کار برنمیداره تا مطمئن بشه که مشتری هاش از سفرشون لذت کافی رو بردن نه اینکه فقط پولش رو پرداختن!
.
.
اون ساندیچ فروشی که به ساندویچ مرغ و آوکادو به عنوان یکی از لذت های اصیل این زندگی پر از سختی نگاه میکنه!
.
.
کسب و کارهایی که از روی علاقه اداره میشن همیشه از نظر استانداردهای مالی موفق نیستن. بعضی از اونها ممکنه یه مقداری بیشتر از ۳ درصد بازگشت سرمایه در سال داشته باشن. اما برای اون ها پول تنها یه وسیلس برای رسیدن به یه هدف بزرگتر و عالی تر …
.
.
فرصت های بزرگی برای این کارآفرینان مشتاق در دسترس خواهد بود چون بخش بزرگی از اقتصاد در دست کسانیه که کارشون رو دوست ندارن.
.
.
بیشتر شرکت های حقوقی، دندان پزشک ها، هتل ها و نانوایی ها از روی علاقه اداره نمیشن!
.
.
ممکنه سود دهی بالایی داشته باشن و موفق عمل کنن اما در نهایت منتظر فروش هستن.
.
.
لازم نیست خیلی اورجینال باشیم تا موفق بشیم، لازم نیست حتما چیز خیلی جدیدی رو اختراع کنیم فقط لازمه به زندگیمون معنی بدیم و در کنارش یه زندگی شرافتمندانه برای خودمون بسازیم. فقط لازمه به دنیا چیزی رو ارائه بدیم که کمی بیشتر از بقیه دوستش داریم!

برای دانلود این ویدئو رایگان ابتدا باید عضو نوین برند بشید.

از این لینک می توانید ثبت نام کنید و از اینجا نیز وارد شوید.

نظرات

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!